wtorek, 24 czerwca 2008
Wakacje są okresem licznych podróży, zarówno te bliskie jak i dalekie wymagają od nas wcześniejszego przygotowania listy koniecznych do zabrania rzeczy. W zależności od sposobu spędzania urlopu, należy dobrać oświetlenie niezbędne do letniego, niczym nie niezakłóconego wypoczynku.

Jadąc na wycieczkę rowerową, przed wyprawą należy dokonać przeglądu sprzętu. Mając na uwadze bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu zadbajmy o dobre, niezawodne oświetlenie rowerowe .

Wybierając się na camping warto zabrać odpowiednią latarkę , najlepiej akumulatorową posiadającą długi okres świecenia. Na rynku jest wiele produktów o zróżnicowanych cechach, każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Inny typ oświetlenia przydatny na wakacjach to oprawy dotykowe, ich nie wielki rozmiar, energooszczędność i trwałość sprawiają, że stają się bardzo funkcjonalne w podróży (umieszczone w namiocie, przy łóżku, na schodach i w plecaku).

środa, 18 czerwca 2008

Każdy właściciel ogrodu chce by był on efektownie, nastrojowo i funkcjonalnie oświetlony. Najlepiej gdy instalacja elektryczna zostanie wykonana przez fachowca przed powstaniem ogrodu. Co jednak zrobić, gdy chcemy niewielkim nakładem pracy i kosztów stworzyć system oświetlenia naszej działki bez zatrudniania instalatora oraz wykonywania skomplikowanych prac ziemnych?

Idealnym rozwiązaniem jest system Garden Light

System Garden light oferuje program oświetlenia, dzięki któremu bez pomocy specjalisty każdy może bezpiecznie i szybko wykonać instalację systemu. Wszystkie lampy występujące w systemie (lampy stojące, kinkiety, reflektory kierunkowe i pozycyjne, lampy podwodne) posiadają dołączony przewód ze skręcanym złączem gotowym do podłączenia z przewodem głównym, a dalej z odpowiednio dobranym transformatorem. Dużym plusem jest fakt, że przewodów nie trzeba zakopywać, a wszystkie przewody i transformatory wyposażone są w szczelne skręcane złączki. Innymi zaletami są: zastosowane bezpieczne napicie 12 Volt oraz wykorzystanie w części asortymentu diod technologi LED.

czwartek, 12 czerwca 2008

Najdłuższy tunel drogowy, Tunel Laerdal ( Lærdalstunnelen ) zbudowany w latach 1995 - 2000 w Norwegi ma długość 24 510 m i kosztował ok. 125 mln$.

Źródło: http://www.ngu.no/en-gb/ 

Jedną z głównych przyczyn wypadków w tunelach jest zmęczenie kierowców spowodowane monotonią jazdy oraz pogłosem ruchu innych pojazdów. Zdaniem wielu ekspertów, Tunel Laerdal jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Główny projektant zaprojektował tunel w sposób znacznie zwiększający bezpieczeństwo podróżnych, poprzez urozmaicenie trasy przejazdu. W tunelu zaprojektowano cztery jednakowo oświetlone odcinki tunelu, przedzielone trzema dużymi pieczarami o zupełnie innym oświetleniu. Pieczary mają kształt półkuli o promieniu 30 m. Każda pieczara ma specjalne oświetlenie - niebieskie w górze - imitujące wyjazd na świeże powietrze i żółte na dole - dające iluzję świtu.

 

wtorek, 10 czerwca 2008

Orient - kraje wschodnie, Wschód (od łac. oriens), czyli głównie Azja.

Od tysiącleci tradycja krajów orientu budzi w europejczykach podziw i zainteresowanie. Spowodowane jest to odmiennością, mistycyzmem oraz nie powtarzalnym charakterem tej dalekowschodniej kultury. Począwszy od rozkwitu orientalizmu w epoce romantyzmu do dnia dzisiejszego w wzornictwie, architekturze i malarstwie obserwuje się liczne nawiązania do sztuki wschodniej. Współczesne ogrody często nabierają charakteru ogrodów chińskich, japońskich, a wnętrza projektuje się tak, aby nadać im nutkę orientu.

Można powiedzieć, że istnieje współcześnie moda na wystylizowane wnętrza i czy będzie to styl nowoczesny, rustykalny czy orientalny, ważne by aranżacja była wykonana poprawnie.

Źródło: www.ptithabibi.com

Tworząc wnętrze orientalne, mamy do wyboru:

 • zmienić wygląd istniejącego pomieszczenia za pomocą dodatków wykonanych w stylistyce wschodniej np. lampy , zasłony, poduszki, obrazy (ważne, aby istniejący wystrój był neutralny, jego kolorystyka stonowana, a nowo wprowadzane orientalne elementy stały się wizytówką wnętrza);
 • stworzyć wnętrze eklektycze - łączące style nowoczesny z orientalnym;
 • zaprojektować pomieszczenie w stylistyce orientu szeroko rozumianej lub uwzględniającej styl jednego z krajów dalekiego wschodu np. styl japoński, chiński, indyjski itd.

Wisząca lampa japońska. Źródło: www.domświatła.pl

Styl japoński charakteryzuje się minimalizmem, prostotą i przestronnością. Elementy wykonane są z naturalnych materiałów tj. drewno i kamień. Meble w stylu japońskim są proste i niskie. Każdy element wnętrza ma określoną funkcję, brak jest zbędnych dekoracji i ozdób. Często spotyka się: shoji - przesuwne ściany zamiast drzwi, maty na podłogach zwane "tatami", papierowe lub ratanowe żaluzje w oknach, strzyżone drzewka bonsai oraz dekoracyjne pędy bambusa. We wnętrzu panuje harmonia i spokój. Kolorystyka wnętrz jest zbliżona do natury, z jednej strony czarny i ognista czerwień, która symbolizuje życie, energię, aktywność, a z drugiej kolory neutralne jak odcienie jasnej zieleni, oliwki, odcienie białego, najczęściej ecru, które dają poczucie równowagi i spokoju, są bliskie naturze.

środa, 04 czerwca 2008

Przedstawiam kilka propozycji książkowych przedatnych w projektowaniu oświetlenia:

 • OŚWIETLANIE MIESZKAŃ, Jerzy Bąk, Warszawa 2000, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne;

 • OŚWIETLENIE STANOWISK PRACY, A. Wolska, A. Pawlak, Warszawa 2007, CIOP BIP;

 • OŚWIETLENIE OGÓLNE I MIEJSCOWE STANOWISK PRACY, A. Wolska, A. Pawlak, Warszawa 1999, CIOP BIP;

 • ZASADY BADANIA OŚWIETLENIA NA STANOWISKACH PRACY, A. Wolska, Warszawa 1999, CIOP BIP;

 • PIĘKNE WNĘTRZA - ŚWIATLO, Anna Ventura, 2001, Bertelsmann Media;

 • OŚWIETLENIE W MOIM SAMOCHODZIE, Ryszard Demidowicz, 2000, WKiŁ;

 • ŚWIATŁO, DZWIĘK, ELEKTRYCZNOŚCI, Antonio Leonardi, 2001, Bellona;

 • SAMI ZAKŁADAMY INSTALACJĘ OŚWIETLENIOWA, Hans-Werner Bastian, 1999, Pagina;

 • PODSTAWY TECHNIKI ŚWIETLNEJ, Wojciech Zagan, 2005, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej;

 • ULUMINACJA OBIEKTOW, Wojciech Zagan, 2005, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej;

 • PODSTAWY TECHNIKI ŚWIETLNEJ, J. Bąk, W. Pabiańczyk, 1994, WPŁ;

 • OBLICZENIE OŚWIETLENIA OGOLNEGO WNĘTRZ, Jerzy Bąk, 1983 - II wydanie, 1974 - I wydanie, WNT;

 • PODSTAWY TECHNIKI OŚWIETLANIA, Mieczysław Banach, 1982, PWN;

 • PODSTAWY TEORETYCZNE TECHNIKI OŚWIETLENIOWEJ, Konstanty Majkowski, 1953, PWN;

 • UPROSZCZONE OBLICZENIA OŚWIETLENIA OGOLNEGO WNĘTRZ, Jerzy Bąk, 1974, WNT;

 • SŁOWNIK TECHNIKI ŚWIETLNEJ, pod redakcją dr. inż. Ralfa Zimmermanna, terminy polskie dr inż. Wojciech Stanioch, 1977, VEB Verlag Technik, WNT;

 • OPRAWY OŚWIETLENIOWE, Tadeusz Oleszyński, 1978, WNT

wtorek, 03 czerwca 2008

Znana projektantka firmy Orrefors Ingegerd Råman stworzyła lampy o nazwie Cienie Światła (Light Shadows). Interesujaca gra światła i cieni wywołana jest dzięki pokryciu żarówki oryginalnym wzorem.

Lampy są dostępne w wersji stojącej i wiszącej. Wersja stojąca jest dodatkowo wyposażona w szklany klosz odbijający światło. Dzięki niemu otrzymamy miękkie oświetlenie po jednej stronie i ostre wzory cieni po drugiej. Po usunięciu klosza wzór zdecydowanie odbije się na wszystkich ścianach pomieszczenia.

Źródło: http://www.orrefors.com


Lampy