wtorek, 27 maja 2008
Prawidłowo dobrane oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów pokoju dziecka. Powinno współgrać z z funkcjami przypisanymi do tego pomieszczenia (odpoczynek, nauka, rozrywka) oraz zmieniać się wraz z dorastaniem, a jednocześnie zmianą potrzeb mieszkańca pokoju dziecinnego.

 

 

 


Źródło: Ikea

Pokój dziecka powinien być słoneczny, duże okna od południowej lub zachodniej strony zapewnią właściwe nasłonecznienie jesienią i zimą gdy dni są krótkie, a brzydka pogoda uniemożliwia zabawę na dworze, jednocześnie latem nadmiar słońca nie powinien przeszkadzać zwłaszcza że przy ładnej pogodzie dziecko większość czasu spędzi na zewnątrz.

W mieszkaniu, pokoju przyjaznym dziecku należy włączniki światła umieścić na wysokości 110 - 130 cm, zapewni to mu bezpieczne i komfortowe poruszanie się w porze nocnej. Niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa jest, aby oprawy były solidnie przymocowane i umieszczone poza zasięgiem rączek dziecka.

Podstawowym oświetleniem jak w większości pomieszczeń jest światło górne (warto by były wyposarzone w regulację intensywności świecenia), powinno być wystarczająco jasne, aby dzieci mogły się bawić bez wytężania wzroku. Konieczne jest także światło delikatniejsze, tworzące nastrój i sprzyjające wyciszeniu w porze wieczornej, gdy dziecko szykuję się do snu.np. kinkiety naścienne, lampy stojące lub stołowe.

Małe dzieci często boją się ciemności, warto zatem przy łóżku malucha umieścić lampkę nocnego czuwania, która może być zapalona całą noc, a poza tym przyda się podczas wieczornego czytania bajek. Innym rozwiązaniem są oprawy dotykowe, które dziecko samo może zapalić i zgasić.

W pokoju ucznia należy zorganizować funkcjonalne, komfortowe miejsce do nauki. W właściwym zastosowaniu oświetlenia istotne jest, prawidłowe umiejscowienie źródła światła. Lampy biurkowe bądź podwieszane muszą być usytuowane tak, aby światło w przypadku dziecka praworęcznego padało z lewej strony i analogiczne w odwrotnym przypadku. Źródło światła powinno być umiejscowione ok. 40 cm od środka zasadniczego pola pracy, ok. 40 cm przed pracującym (licząc od przedniej krawędzi stołu) oraz ok. 35 cm nad płaszczyzną biurka. Nie wolno ustawiać źródła światła za plecami siedzącego przy biurku dziecka. Podczas nauki oraz korzystania z komputera należy używać jednocześnie światła ogólnego, a lampy ustawić tak, by światło nie powodowało odblasków na monitorze.

Poza czysto funkcjonalnym przeznaczeniem opraw oświetleniowych, niejednokrotnie zastosowane do ich wykonania wzornictwo i materiały sprawiają, że lampa staje się ozdobą pokoju dziecinnego lub i zabawką małego mieszkańca.

Źródła światła stosowane w pokoju dziecka powinny być energooszczędne, ze względu na długi czas (nie jednokrotnie, całą noc) świecenia, a poza tym dzieci znane są z tego, że prawie nigdy nie gaszą światła... Światło stosowane za dnia powinno być jasne, z przewagą tonów niebieskich. Barwa ta podkreśla naturalny kolorów przedmiotów oraz uwidacznia kontrasty między nimi. Nocne światło powinno być przytłumione, miękkie, o ciepłej barwie. Lampy ułatwiające użytkowanie pokoju po zmroku posiadają: czujniki ruchu - właściwie umiejscowione, zapalają lampę w momencie np. gdy dziecko wstaje w nocy z łózka; czujniki zmierzchu - automatycznie wyłączają źródło światła, gdy robi się widno.

piątek, 23 maja 2008
Kolor źródła światła ma wpływ na wystrój wnętrza jak i nasze samopoczucie.

Koloroterapia (color therapy) znana jest od czasów starożytności. Poszczególnym kolorom przypisuje się właściwości oddziaływania na nasz nastrój i organizm. O ile przemalować pokój lub kupić nowe meble może być trudno, sprawić sobie nową żarówkę i odmienić swoje mieszkanie jest na pewno dużo prostsze. Można bawić się światłem, zmieniać wystrój wnętrza przy pomocy zmian kolorów światła, szukać najlepszego rozwiązania po to by znacząco podnieść komfort przebywania w danym wnętrzu i uatrakcyjnić jego wygląd.

Źródło: http://ui.blox.pl/

Wpływ kolorów źródeł światła na nasze mieszkanie i nastrój:

Biały: nie oślepia, można stosować w otwartej oprawie; idealne do łazienki; przy białym świetle lampy ciężko jest się odprężyć i zasnąć; działa stymulująco, poprawia koncentracje - korzystnie wpływa na wydajność pracy.

Zielony: podkreśla kolory roślin; zielony kolor uspokaja i nastraja do współpracy; „Zielona lampa" idealnie pasuje nie tylko w salonie, lecz również w gabinecie, a przy świetle zielonej nocnej lampki sen jest najprzyjemniejszy; zielone światło pasuje również w pokoju dziecięcym.

Niebieski: podkreśla kolory chłodne, błękit, biel; oświetlane tym kolorem twarze tracą wyraz dlatego nie należy używać niebieskiego koloru do oświetlania łazienki - rano w oświetlonym niebieskim światłem lustrze można zobaczyć nie zbyt przyjemny widok; niebieskie oświetlenie nie pasuje też w kuchni - tak oświetlona żywność wygląda nieapetycznie.

Żółty: daje efekt nasłonecznienia, przy ciepłym żółtym świetle można się odprężyć i zrelaksować.

Pomarańczowy: podkreśla kolory drewna, działa orzeźwiająco i inspirująco, tworzy ciepły nastrój.

Czerwony: podkreśla kolory ciepłe; jasno czerwony kolor poprawia samopoczucie i mobilizuje do pracy, jednak ważne jest, żeby go nie nasycić, ponieważ wyrazisty, ciemny czerwony kolor kojarzy się z zagrożeniem i tworzy w pomieszczeniu napiętą atmosferę; lekko czerwone oświetlenie pasuje w salonie, przedpokoju lub poczekalni biurowej.

Przykładem kolorowych źródeł światła są żarówki firmy Osram DECOSPOT LED występują w różnej kolorystyce, charakteryzuje je długa trwałość. Idealnie nadają się do tworzenia akcentów świetlnych.

poniedziałek, 12 maja 2008
Większość z nas spędza w biurze 8 godzin dziennie, dlatego jego wyposażenie, aranżacja oraz oświetlenie, są bardzo ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściwe urządzenie gabinetu może poprawić sprawną organizację i efektywność pracy. Oczywiście ideałem jest biuro z dopływem światła dziennego, ma ono najkorzystniejszy wpływ na nasz wzrok, samopoczucie i efektwyność działań. Niestety w rzeczywistości najczęściej do oświetlania pomieszczeń używa się głównie światła sztucznego, niekiedy jedynie wspomaganego światłem naturalnym.

Źródło: http://www.furniko.pl/

Typy oświetlenia
W każdym miejscu pracy powinno znajdować się oświetlenie główne oraz miejscowe (skoncentrowane).
  • oświetlenie główne: powinno równomiernie oświetlać całe pomieszczenie; doskonale sprawdzają się świetlówki liniowe umieszczone w oprawach rastrowych - sufitowych ;
  • oświetlenie miejscowe: najlepiej wybrać lekką, ruchomą lampkę z długim ramieniem, którą można dowolnie ustawiać; lampka taka musi być ustawiona z boku osoby pracującej w taki sposób, aby światło odbite od monitora lub powierzchni biurka nie raziło w oczy; w przypadku osób praworęcznych powinna być ona umieszczona po lewej stronie, a w przypadku leworęcznych – po prawej stronie biurka; w roli lampek biurkowych dobrze sprawdzają się niewielkie lampki halogenowe.

Źródła światła
W pomieszczeniach biurowych, gdzie światło sztuczne włączone jest średnio 8-10 godzin należy stosować energooszczędne źródła światła. Temperatura barwowa powinna być większa niż 3300 Kelwinów - chłodno biała barwa światła korzystnie wpływa na koncentracje. Ważnym czynnikiem jest również wskaźnik oddawania barw (Ra). Im źródło ma wyższy wskaźnik (max. 100) tym kolory przedmiotów wyglądają naturalnie. Polskie normy zalecają do pomieszczeń biurowych źródła światła o Ra > 80. Natężenie oświetlenia (E) wyrażone w lux [lx] według normy w całym pomieszczeniu biurowym powinno wynosić 200 lx; w przypadku wykonywania prostych prac biurowych z dorywczą pracą przy komputerze - 300 lx; pracując stale przy komputerze - 500 lx.
Więcej na temat źródeł światła odpowiednich do biura - poradnik - oświetlone biuro OSRAM

Dodatkowe oświetlenie
W pomieszczeniach biurowych w których przyjmowani są klienci dekoracyjność pomieszczeń odgrywa istotną marketingowo rolę. Warto pomyśleć wówczas o dodatkowym ozdobnym oświetleniu np.:

  • oświetlenie boczne (światło kolorowe, lampki o ciekawych kształtach);
  • oświetlenie wnęk (rozwiązania jak wyżej);
  • podświetlenie elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy wiszące na ścianach czy rzeźby stojące na podłodze;
  • podświetlenie roślin.
Polskie normy regulujące wymagania stawiane oświetleniu w miejscu pracy: PN-84/E-02033
11:21, domswiatla , Aranżacja
Link Komentarze (1) »
środa, 07 maja 2008
Od jakiegoś czasu w internecie istnieje proekologiczny serwis wkrecswietlowke.pl .
Ideą projektu jest promowanie oszczędności energii i jej odnawialnych źródeł.
Autorzy serwisu namawiają Polaków do zmiany starych żarówek, które ponad 90% energii marnują w postaci ciepła na nowoczesne świetlówki, które pobierają pięciokrotnie mniej energii.
Całej akcji towarzyszy konkurs w którym co miesiąc wygrywają osoby, które zrobiły najciekawsze, inspirujące zdjęcia ilustrujące wymianę źródeł światła oraz te, które wymieniły największą ilość żarówek.

Autorami projektu są Greenpeace & DomSwiatla.pl
Więcej informacji na temat akcji na http://wkrecswietlowke.pl/o_projekcie

 


Lampy