poniedziałek, 30 kwietnia 2007
Pamiętajmy że czas życia świetlówek kompaktowych zależy od czasu świecenia ale też od ilości włączeń/wyłączeń. Jeżeli więc szukamy dobrej świetlówki do zastosowania w miejscu gdzie będzie ona często włączana i wyłączana (np. kuchnia – świetlówka Circolux) wybierajmy dobrej jakości świetlówki o długim czasie życia z rodziny Dulux El Longlife. Tam gdzie wiemy że liczba włączeń wyłączeń będzie mniejsza możemy stosować tańsze produkty np. świetlówki firmy Osram z rodziny Dulux El lub najtańsze Duluxstar. Zawsze jednak pamiętajmy że kiepski luminofor to złe oddawanie kolorów i szare wnętrze w którym na pewno nie będziemy czuli się dobrze. Wybierajmy markowe produkty, wszystkie rodziny świetlówek firmy Osram (Dulux El Longlife , Dulux El, Duluxstar) mają wysokiej jakości luminofor. 
środa, 25 kwietnia 2007
Czy można stosować świetlówki kompaktowe w połączeniu z czujnikami ruchu?

Zwykłe świetlówki z uwagi na częste załączanie szybko ulegną zniszczeniu. Firma Osram produkuje specjalnie dostosowaną do potrzeb automatyki wyłączeniowej i czujników ruchu rodzinę świetlówek o nazwie Dulux El Facility. Świetlówki te mają trzonek E27 i wataże 14 i 10 W , oraz trzonek E14 i wataż 10W.

Czy można ściemniać świetlówki kompaktowe?

Do niedawna było to niemożliwe, wynikało to z faktu że w trzonku świetlówek znajduje się układ elektroniczny zamieniający napięcie 230V, 50Hz na napięcie wysokiej częstotliwości. Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie świetlówki firmy Osram Dulux El Vario. W ich przypadku zwykły kontakt pozwala na redukcję strumienia świetlnego o 50% poprzez wyłączenie i ponowne włączenie w czasie 3 sekund świetlówki Vario. W ostatnim czasie producenci zaczęli oferować wersje świetlówek kompaktowych z możliwością ściemniania. Musi być to jednak specjalnie zaznaczone przez producenta. Jeżeli producent nie podaje wyraźnie takiej możliwości (idzie za tym też wyższa cena produktu) to nie można stosować świetlówek w układach ze ściemniaczem.

Czy podświetlane kontakty, wyłączniki schodowe itp. mogą prowadzić do gorszej pracy świetlówki, mrugania, niecałkowitego wygaszenia?

Tak, istotnie istnieją przykłady że w kontakcie podświetlanym czy przy zastosowaniu wyłączników schodowych może wystąpić negatywny efekt pracy świetlówki. 
wtorek, 24 kwietnia 2007
Świetlówki kompaktowe - co powinieneś wiedzieć:
 • świetlówki zużywają tylko 20% energii elektrycznej jaką potrzebują żarówki do wytworzenia takiej samej ilości światła np. żarówkę 100W zastąpi świetlówka 20W
 • mają one wysoki wskaźnik oddawania barw Ra > 80
 • światło jest bezpieczne ponieważ nie tętni tak jak w świetlówkach zasilanych dławikiem magnetycznym
 • nie ma żadnego zagrożenia wybuchem świetlówki
 • świetlówki nie nagrzewają się do tak wysokich temperatur jak żarówki
 • świetlówka zawsze jest tak samo energooszczędna niezależnie od liczby włączeń na dobę
 • barwa świetlówek ma najczęściej temperaturę barwową 2700 K, jest to ciepłe, białe światło zbliżone do barwy światła zwykłych żarówek
poniedziałek, 23 kwietnia 2007
Interesują mnie informacje dotyczące lampek campingowych i porównanie
dwóch modeli:

 1. Lampka z diodą Camping LED
  Na ile godzin wystarcza jeden komplet baterii? Z jaką mocą świeci ta lampka? (tzn ta energooszczędna dioda jaki ma odpowiednik w "zwykłych" żarówkach?)
 2. Lampka kempingowa z pilotem
  Podobne pytanie - jaki to jest odpowiednik normalnej żarówki?
  Ile waży każda z tych lampek? Czym one się tak naprawdę różnią (oprócz ceny oczywiście:-) ), którą lepiej sprawdza się na kampingu? Proszę oinformacje i radę i z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
Odpowiadam:

CAMPIN ENERGY AUTOMATIC
EAN 4050300776057
zasilanie 4 x 1,5 LR 20
czas świecenia około 12...16 h
żródło stanowi świetlówka 7W - swieci jak mniej więcej 40 W żarówka
lampka ma pilota , można ją stawiać, wieszać
wymiary : średnica 105 mm , wysokość 245 mm , masa około  0,5 kg

CAMPING LED
EAN 4050300884943
zasilanie 4 x 1,5 LR 6 AA
dwa tryby świecenia 25% i 100% strumienia świetlnego
czas świecenia około 100 h przy trybie 25%
żródło stanowi Dioda Led Dragon - strumień około 30 lumenów , czyli około 5W żarówka
można ją stawiać, wieszać
wymiary : średnica 50 mm , wysokość 143 mm , masa mniej niż 0,5 kg

Co można polecić :
 • obie oprawy służą temu samemu celowi, świecą dookoła siebie a nie skupiają wiązki jak latarki,
 • do ogrodu czy na kamping w większym gronie polecałbym oprawę CAMPIN ENERGY AUTOMATIC (większa, więcej światła, zapalana pilotem).
 • pod namiot , wypad w góry z plecakiem raczej CAMPING LED (małe    wymiary, długi czas świecenia w trybie 25%). Należy też dodać że w lampce tej zastosowana jest dioda Led typu Dragon co może stanowić istotny argument dla lubiących innowacyjną technikę.
21:30, tkarwatka , Lampy
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 kwietnia 2007
Mam problem z oświetleniem zaadoptowanego na sypialnię poddasza. Jego ściany to białe skosy o kącie 30 st., sufit podwieszany o szerokości 1 m a długości ok.5 m. Jaki rodzaj oświetlenia w tym przypadku moglibyście Państwo polecić?

Ja myślę o oświetleniu halogenowym 230V, w oprawkach ruchomych, rzucających światło na skosy. Nie mam pojęcia jednak jaką ilość i jaki rodzaj "oczek" przez Państwa proponowanych zamontować by oświetlić łączną powierzchnię 17 m2. Dodam, ze sufit od wewnątrz ocieplony jest wełną mineralną, a jak wiem tego rodzaju oświetlenie wymaga wentylacji. Bardzo liczę na pomoc.

Zdecydowanie bardziej polecam oświetlenie na napięcie 12V. Na początku trzeba doliczyć koszt transformatora, jednak w późniejszym okresie ta inwestycja szybko się zwraca. Żarówki na napięcie 12V rzadziej się przepalają, jest większy wybór takich żarówek.

Minimalna odległość jaka powinna być zachowana pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem wynosi około 8cm. Wełna mineralna jest odporna na temperaturę nie ulegnie zapaleniu, jednak gdy występują elementy, które mogą ulec samozapłonowi np. drewniane belki itp. to należy użyć specjalnych żarówek, które całe ciepło z żarówki kierują ku dołowi (Osram Decostar ALU).

Myślę, że 5 oczek z żarówkami 50W powinno dać wystarczające światło, aby
oświetlić całe pomieszczenie.
21:40, tkarwatka , Lampy
Link Dodaj komentarz »
Różnice między nimi powodują że to Państwo sami musicie świadomie zadecydować:
 • żarówki na 12V - dłuższy czas życia , mocniejszy strumień świetlny np. Halostar Stralite 75 W – 1450 lm i czas życia 4000 h ale konieczność zastosowania zasilacza
 • żarówki na 230 V - brak zasilacza, zasilanie bezpośrednio z sieci 230 V ale krótszy czas życia , mniejszy strumień świetlny np. Halopin 75 W – 1100 lm i czas życia 2000 h
Można powiedzieć, że 3 żarówki halogenowe na 12V świecą tak jak 4 na 230V, dodatkowo żarówki na 230 V będziemy musieli wymieniać 2 razy częściej niż te na 12V. 
piątek, 20 kwietnia 2007
Polecam Wam żarówki Bellalux Soft (Softone) w wersjach kolorowych:
 • białej - nie oślepia, można stosować w otwartej oprawie
 • niebieskiej - podkreśla kolory chłodne, błękit, biel
 • pomarańczowa - podkreśla kolory drewna
 • żółta - daje efekt nasłonecznienia
 • zielona - podkreśla kolory roślin
 • różowa - podkreśla kolory ciepłe, czerwone, żółte
Zobaczcie też na źródła światła na DomŚwiatła.pl. Jako ciekawostkę polecam żarówki Active Relax. Niebawem napiszę o nich więcej.
czwartek, 19 kwietnia 2007
Jestem fanem ciekawych lamp. Bardzo podobaja mi się na przykład takie kinkiety gipsowe. Szukam miejsc gdzie znajdę duży wybór. Jestem też ciekaw czy takie rozwiązanie podoba się również Wam.
Dostałem wczoraj pytanie: Czy są żarówki halogenowe energooszczędne?

Tak , można tak powiedzieć. Firma Osram oferuje rodzinę żarówek halogenowych z powłoką IRC ( Infra Red Coating ). Powłoka IRC kieruje ciepło wewnątrz żarówki. Dzięki temu żarnik żarówki podgrzewany jest dodatkowo ciepłem, które w zwykłych żarówkach emitowane jest na zewnątrz. Żarówki te mają o 30 % wyższa skuteczność świetlną przy zachowaniu tej samej trwałości (4000 godzin).
środa, 18 kwietnia 2007
Co to jest żarówka halogenowa?

Żarówka halogenowa to taka która wykorzystuje tzw. cykl halogenowy, specjalna mieszanina gazów w bańce powoduje że żarnik nie paruje, bańka nie czernieje, żarnik jest bardziej podgrzany i żarówka świeci mocniej a także dłużej żyje w porównaniu do zwykłych żarówek.

Jakie są zalety żarówek halogenowych?
 • są energooszczędne – wytwarzają do 33% więcej światła zużywając tyle samo energii elektrycznej ,najnowsze żarówki halogenowe IRC firmy Osram wytwarzają o 50% więcej światła zużywając tyle samo energii co tradycyjne żarówki
 • wytwarzają tyle samo światła przez cały okres użytkowania, natomiast żarówka tradycyjna traci do 30% ilości wytwarzanego światła, dzieje się tak dzięki cyklowi halogenowemu
 • są trwalsze – średnio od 2 do 4 razy od żarówek tradycyjnych
 • wytwarzają bielsze światło, dzięki czemu barwy oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone
 • są mniejsze od żarówek tradycyjnych, możemy stosować je w bardzo małych oprawach oświetleniowych, przykładem są żarówki HALOSTAR, MINISTAR, HALOPAR i DECOSTAR, DECOPIN firmy Osram.
 
1 , 2

Lampy