Blog > Komentarze do wpisu

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodowe warto zaplanować już na etapie projektu budowlanego. Podczas realizacji należy odpowiednio rozprowadzić, przewody, umożliwiające instalację przewidzianych lamp.

Schody wymagają równomiernego, jasnego oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność poszczególnych stopni. Oświetlenie schodów powinno być jaśniejsze niż holu położonego poniżej, kierowane z kilku punktów, tak żeby uniknąć powstawania cienia naszej osoby na schodach. Lampy jakie najkorzystniej jest stosować do oświetlania schodów to w przypadku dłóższych ciągów komunikacyjnych - kinkiety rozmieszczone cyklicznie na ścianie bocznej lub wpuszczone w ściane oprawy (około 15cm nad stopniem) oświetlające bezpośrednio stopnie. W przypadku niewielkich przestrzeniu wystarczy lampa wisząca umieszczona bezpośrednio nad schodami. Innym rozwiązaniem są oprawy umieszczone w stopniach.
Jako włączniki oświetlenia schodów należy zastosować takie, które pozwalają zapalać i gasić światło zarówno na dole jak i u góry.

Jeśli schody użytkowane są często oraz w nocy warto zainstalować czujnik ruchu - automatycznie zapalający źródło światła gdy ktoś zbliża się do schodów lub lampy czuwania oddające delikatny strumień światła nieprzerwalnie przez całą noc.

środa, 17 września 2008, domswiatla

Polecane wpisy

  • Oświetlenie sypialni

    Mimo, że w tym pomieszczeniu przebywamy zazwyczaj w ciemnościach, prawidłowo dobrane oświetlenie sypialni jest niezbędne dla przyjemnego wieczornego wypoczynku

  • Iluminacje świetlne obiektów architektonicznych

    Pokaz specjalny światło i dźwięk na zamku w Malborku 2001     STARY BROWAR w Poznaniu - iluminacja obiektu     Wieża Eiffel w Paryżu  

  • Świetlny tunel samochodowy

    Najdłuższy tunel drogowy, Tunel Laerdal ( Lærdalstunnelen ) zbudowany w latach 1995 - 2000 w Norwegi ma długość 24 510 m i kosztował ok. 125 mln$. Źródło:

Komentarze
feeria_only
2013/02/25 14:02:52
Fajny artykuł, ale czy każe lampki nadają się do tego, by podłączyć je pod czujnik światła?

Lampy